Kriolezja to jedna z zabiegowych metod leczenia bólu. Polega na wyłączeniu funkcji wybranych nerwów przy zastosowaniu niskich temperatur. Nie powoduje trwałego uszkodzenia, jedynie czasowe. Nie niszczy tkanki, tak jak ma to miejsce podczas jej przecięcia, lecz jedynie skutecznie modyfikuje jej strukturę wpływając przez to na jej funkcję bodźco – przewodząca. Pozwala więc też na powolną regenerację zamrożonej podczas zabiegu struktury nerwowej.
Jest rodzajem długo działającej blokady pozbawionej działania ubocznego i ogólnoustrojowego (np. glikokortykoidów) o znacznie dłuższym czasie trwania efektu przeciwbólowego. Małoinwazyjność kriolezji polega na wkłuwaniu specjalnej igły (sondy) wprost w pożądane miejsce pod bezpośrednią kontrolą metod obrazowych (RTG, USG, CT). Nie wymaga to nacinania i preparowania chirurgicznego tkanek, wystarcza więc miejscowe znieczulenie. Zabieg kriolezji kolana może być wielokrotnie powtarzany, pacjent nie musi być długotrwale hospitalizowany, pozwala na szybki powrót do aktywności, przez co może wspomagać prowadzoną już rehabilitację.
Efekt kriolezji kolana zyskujemy poprzez chwilowe zamrożenie struktury nerwowej za pomocą ciekłego azotu. Przepływa on w specjalnie skonstruowanej igle, na jej końcu wytwarzając kulę lodową, która obejmuje okoliczne tkanki. Jej mały zasięg czyni jej działanie punktowym. Przy dokładnym trafieniu w wybrany nerw staje się metodą bardzo selektywną, nie niszczącą nawet blisko zlokalizowanych struktur. Położenie potwierdza się też za pomocą sensorycznej i motorycznej stymulacji, tak samo jak czyni się przy wykonywaniu termolezji RF.
Zabieg kriolezji kolana wykonujemy w ramach NFZ.